„Dobra kultura”

Kolejny raz z inicjatywy Marii Daszko (dyrektor ZPO w Platerowie, prezes NSO-E „Mężenin” ) odbyło się w Platerowie wydarzenie kulturalne. W tym roku trwało od 15 lipca do 10 grudnia 2020r. i nosiło swojsko brzmiący tytuł: „Festiwal kultury - Sztuka w opłotkach”.

We współpracy Nadbużańskiego Stowarzyszenia Oświatowo – Ekologicznego „Mężenin” z Zespołem Placówek Oświatowych w Platerowie, Gminnym Ośrodkiem Kultury, a także Urzędem Gminy  zrealizowano szereg działań artystycznych. Ich odbiorcami byli mieszkańcy gminy Platerów oraz gmin z Platerowem sąsiadujących. Organizatorzy wszystkie imprezy zaplanowali w taki sposób, by lokalna społeczność miała szansę na odbiór sztuki oraz na własną aktywność twórczą w miejscu zamieszkania. Stąd pomysł zrealizowania wydarzeń  w szkole i GOK-u.

W sierpniu Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Platerowie na ponad tydzień stała się miejscem życia i pracy kilkunastu artystów. Sale językowe, komputerowa i inne zamieniły się w pracownie malarskie, a teren przyszkolny okazał się doskonałą przestrzenią wystawową.

Przy malowniczo osłoniętej zielonością piwnicy, na białych ścianach budynków, między drzewami i na bramkach - kreatywni plenerowicze wyeksponowali swe prace podczas wernisażu, który miał miejsce 22 sierpnia 2020r. Wystawie towarzyszyła degustacja smaków regionalnych przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Ostromęczynie Kolonii.

Zgodnie z umową zawartą między uczestnikami a organizatorem, artyści pozostawili po sobie rzeźby i obrazy oraz instalacje, które wzbogacają Galerię Sztuki Współczesnej oraz zdobią szkolną posesję i odróżniają ją od innych.

W tym samym tygodniu sierpniowym odbył się Przegląd Zespołów Ludowych „Tadeuszowi Banasiowi - etnografowi i regionaliście”, który trwał dni trzy i prezentował dorobek taneczny i śpiewaczy podlaskich amatorskich zespołów folklorystycznych. Na boisku szkolnym, na tle zielonego labiryntu wystąpiły kapele: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej, Zespół Ludowy Marysieńki, Kapela Wuja Krzycha ze Skrzeszewa, Zakrze Śpiewa, Sterdyniacy, Sąsiadeczki z Kobylan, a także Zespół Pieśni i Tańca Pasieka z Platerowa.

21 sierpnia 2020r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Platerowie doszło do niecodziennego dla mieszkańców Platerowa wydarzenia: koncertu jazzowego. Ponad dwugodzinny popis dali członkowie zespołu Błażej Ludwiczuk Quartet – studenci Akademii Muzycznej w Łodzi.

We wrześniu odbyły się warsztaty z artystami: teatralne i fotograficzne, w których uczestniczyła platerowska młodzież i dorośli.

Materialnym efektem Festiwalu, który dokumentuje wydarzenie, prezentuje ludzi z nim związanych  oraz ich twórczość jest folder – do nabycia za „jeden uśmiech”  w szkole w Platerowie.

Warto dodać, że wszystkie wydarzenia, do których doszło w ramach „Festiwalu kultury - Sztuka w opłotkach” były bezpłatne i miały na celu „utrwalenie idei, że dobra kultura może być dostępna także na wsi, w miejscu nietypowym”.

Wydarzenie dofinansował Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

 

A.Z.Z.