„Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było.”

 

Grupa przedstawicieli Stowarzyszenia podczas sierpniowego pobytu na Ukrainie, w drodze powrotnej z Drohobycza, znalazła się w rejonie starosamborskim, w mieście Chyrów.

W grodzie tym położonym około 30 km od Przemyśla 6 stycznia 1890r.  zmarł kompozytor Józef Nikorowicz, autor melodii słynnego Chorału „Z dymem pożarów”, który chór „Czerwone korale” ma w swym repertuarze pieśni patriotycznych.

Dziś znajduje się tu polsko-ukraińskie kolejowe przejście graniczne (formalnie jest czynne, jednak nie kursują żadne składy), a o dawnych czasach świetności kolei przypominają biegnące tędy historyczne połączenia kolejowe:

A na robiącym wrażenie z racji wielkości pomieszczeń, zdobień żyrandoli i cudnego pieca – dworcu, w czasie I wojny światowej (rok 1916) przebywał  pisarz  Jaroslav Hašek .  Fakt ten znalazł odbicie w jego powieści „Przygody dobrego wojaka Szwejka”, o czym informuje-zadziwionych tym faktem podróżnych (także z Platerowa) - tablica u wejścia do budynku.

Wspominam o Chyrowie i Hašku z tego powodu, że w roku 2018 mija 135. rocznica urodzin (30 kwietnia 1883) i 95. rocznica śmierci (3 stycznia 1923) autora antywojennej powieści, której bohaterem jest Józef Szwejk z Królewskich Vinohradów  w  Pradze, sprzedawca psów i pucybut porucznika Lukasza, który zwykł był mawiać: „Nie wszyscy mogą być mądrzy”…

 

 J. Hasek „Przygody dobrego wojaka Szwejka”

A.Z.Z.

fot. E. Siemieniuk,  D. Ludwiczuk