„Rocznica urodzin”

Marian Hemar twierdził, że jest to „najdziwniejsze miasto w Polsce, miasto jakby nie na serio, najbardziej w Polsce egzotyczne i najbardziej rodzime, (…) półtora miasta, pół polskie, pół żydowskie, pół ukraińskie, miasto Drohobycz”. I w mieście tym 12 lipca 1892 na świat przyszedł „pisarz, rysownik, malarz, grafik, nauczyciel. Jedna z największych postaci w polskiej sztuce XX wieku” – Bruno Schulz.

W rocznicę urodzin artysty warto przypomnieć, że „Zaciekawieni jego twórczością i miastem nauczyciele Zespołu Placówek Oświatowych w Platerowie, przedstawiciele Nadbużańskiego Stowarzyszenia Oświatowo – Ekologicznego „Mężenin” oraz artyści z różnych stron Polski w 75. rocznicę tragicznej śmierci (…) postanowili upamiętnić go poprzez sztukę”  i stworzyli przewodnik po jego Drohobyczu, ilustrowany obrazami, rysunkami, rzeźbami oraz  instalacjami  inspirowanymi „miastem ogromnym, stokrotnym”.

A działo się to w 2017 roku.

 

A.Z.Z., M.D.

fot. Daniel Ludwiczuk, zasoby NSO-E „Mężenin”

 

P.S.

 Wspomniany przewodnik „Drohobycz - fizjonomia losu i życia” jest do zdobycia w ZPO w Platerowie, ul. Siedlecka 7, a powstałe w Drohobyczu prace artystów – do zobaczenia w Galerii Sztuki Współczesnej … w ZPO w Platerowie, ul. Siedlecka7!

 

Dofinansowano ze środków MHP w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2017”.