„Talent bez granic”

W zeszłym roku o tej porze Zespół Placówek Oświatowych w Platerowie przygotowywał się do realizacji projektu «Внесок польської інтелігенції в культурну спадщину поліетнічної Одеси» wg pomysłu  Szkoły „Diwoswit”  (Mała Biłozierka na Ukrainie) w mieście, które Alosza Awdiejew nazywał: „mamą”.

Celem działań zaplanowanych do tygodniowej, międzynarodowej realizacji  było pozyskanie informacji nt. wkładu polskiej inteligencji w rozwój Odessy.

Odbyły się wycieczki po mieście ukierunkowane na wykonanie zadań typu: „Narysuj…”, „Zbierz informacje…”, „Nagraj…”. Były też spotkania z przedstawicielami Narodowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków „Polska Nuta” – organizacji, która od 2013 roku pogłębia edukacyjno - patriotyczne wychowanie młodzieży.  Jej członkowie i założyciele byli nam przewodnikami oraz instruktorami.

Stanęliśmy pod pomnikiem Mickiewicza i podążyliśmy jego śladem do Białogrodu, gdzie wśród murów „białego zamku” - znanego z literatury jako „Akerman” - na tle limanu Dniestru młodzież po polsku, rosyjsku oraz ukraińsku recytowała „Sonety krymskie”.

Teraz, rok po Odessie, szykujemy się (Nadbużańskie Stowarzyszenie Oświatowo – Ekologiczne „Mężenin”) do kolejnego projektu (autorstwa niżej podpisanej) pt. „Talent bez granic”.  Tym razem do integracji młodzieży z Polski i Ukrainy dojdzie za sprawą warsztatów aktorskich.

Działanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Polsko – Ukraińska Wymiana Młodzieży 2020.

 

A.Z.Z.

fot. arch. Daniel Ludwiczuk