„W Katedrze Ormiańskiej we Lwowie”

Malarz, rysownik, grafik, ilustrator książek, twórca mozaik i witraży, projektant tkanin, plakatów, mebli i scenografii teatralnych, wybitny przedstawiciel Młodej Polski, student Jana Matejki, towarzysz Wyspiańskiego podczas pobytu w Paryżu - Józef Mehoffer (1869-1946).

W lubianym przez nas Lwowie od roku 1897r. prezentował swą twórczość i stąd po wybuchu II wojny światowej został wywieziony do obozu, by po interwencji Watykanu i rządu włoskiego w 1940 r. wrócić do Krakowa. W latach 1906-1910 stworzył polichromie na ścianach Katedry Ormiańskiej, do której wchodzimy podczas każdego pobytu w „mieście Lwa”.

W czasie naszej ostatniej mobilności (projekt „Targi Wschodnie”, dofinansowanie: Minister Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021), widzieliśmy, jak dzięki Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, oglądane podczas pierwszej naszej wizyty (projekt „Razem uczymy się demokracji”, dofinansowanie: Fundacja Edukacji dla Demokracji, 2007r.) blade wizerunki Boga Ojca, Chrystusa oraz klęczących aniołów – odzyskują głębię barw.

          Mehoffer zmarł 8 lipca 1946 roku.

 

A.Z.Z.

fot. Maria Daszko, Daniel Ludwiczuk