Nauka poszła w las. Idźmy za nią!

W Anglii popularne są Leśne Szkoły, które oferują dzieciom, młodzieży i dorosłym, możliwość rozwijania pewności siebie i poczucia własnej wartości poprzez doświadczenie zjawisk przyrodniczych w lokalnym środowisku leśnym. Zajęcia w leśnej „sali” mają na celu zwiększenie zrozumienia środowiskowego, społecznego i gospodarczego potencjału lasów.

W Platerowie nie musimy sztucznie zakładać zielonych sal, tworzyć buszu ani urządzać wielkich wypraw w knieje na drugim końcu powiatu. Świadomi tego, w co jesteśmy bogaci przy wsparciu finansowym Fundacji im. Jana Kantego Steczkowskiego, doprowadziliśmy (członkowie Nadbużańskiego Stowarzyszenia Oświatowo- Ekologicznego „Mężenin”) do realizacji cyklu zajęć w przedszkolu opatrzonych tytułem: „Nauka poszła w las! Idźmy za nią!.

Inicjatorka projektu i Prezes Stowarzyszenia Maria Daszko rzuciła temat ”las”. Do jego realizacji zaprosiła zaprzyjaźnioną ze Stowarzyszeniem szkołę w Platerowie, nauczycielki: Małgorzatę Sujkowską i Alicję Zienkiewicz- Zielińską, szkolnego psychologa – Ilonę Bardak – Wojtczuk, artystkę z Centrum Sztuki w Toruniu - Dominikę Lewandowicz oraz nauczycielki z przedszkola: Renatę Głuchowską, Edytę Rybicką, Anettę Węgrzyniak i Emilię Trochimiuk.

Przedszkolaki dowiedziały się, co w trawie piszczy i o czym szumi las. Zimą tropiły ślady zwierząt w zaspach w lesie oddalonym 300 m od przedszkola, zaś wiosną nazywały rośliny i wsłuchiwały się w ptasi tryl. W siedzibie Nadleśnictwa Sarnaki rozpoznawały zwierzęta, a w szkółce w Zabużu uczyły się nazw gatunków drzew. A w szklanym pojemniku w klasie zasadziły „las”.

Nim jednak do zajęć przyrodniczych się zabrały-ustaliły zasady pracy, by się nie przekrzykiwać w pomysłach, słuchać kolegów, ale i mieć własne zdanie.

Pod opieką anglistki zaczęły śpiewać po angielsku o lesie, zającach, lisie, ptakach i pająku. Narysowały ilustrację do tekstów, zrobiły sowy z rolek po papierze toaletowym oraz ptaki i pająki z wycinanek.

Dzięki pomysłowości i rewolucyjnemu podejściu do edukacji artystki Dominiki Lewandowicz przedszkolaki dostrzegły, jaki pożytek mamy z lasu. Z pomocą naturalnych materiałów wytworzyły m.in.:: perfumy, odświeżacze powietrza oraz rzeźby, I z pomalowanymi buziami (body art) przemaszerowały ulicami Platerowa podczas zawodów sportowych „Biegiem przez Platerów”, czym zadziwiły mieszkańców i przyjezdnych. Dominika podsunęła dzieciom i nauczycielkom pomysły na wykorzystanie pozornie zbędnych przedmiotów.

Projekt miał rozwinąć u przedszkolaka dyspozycje do wspólnego działania, gotowość do uczestniczenia w różnych sytuacjach, reagowania na nowe zdarzenia, porozumiewania się i dyskutowania.

Wiadomo, że wszystko, co dobre - szybko się kończy. Zaskoczył nas czerwiec, bo wraz z jego przyjściem projekt „ Nauka poszła w Las! Idźmy za nią!” dobiegł końca.

W pewien piątek zebraliśmy się na podsumowaniu działania. Na tle dziecięcych prac-efektów zajęć o lesie z Małgorzatą Sujkowską, Iloną Bardak – Wojtczuk, Alicją Zienkiewicz- Zielińską i robiących największe wrażenie nowatorskich dzieł stworzonych pod opieką artystki, Dominiki Lewandowicz-przedszkolaki zaśpiewały po angielsku: „It’s A Dog, Wow-Wow”, „Two Little Birds” and „ Did You Ever See A Lessie?”.

Mała prowadząca, Kalina przedstawiła działania w projekcie. Rodzice obejrzeli zdjęcia, a potem ze swymi i znajomych dziećmi z materiałów zaczerpniętych z lasu (szyszki, patyki, orzechy, kora) stworzyli leśne stwory.

Całość zakończono podpisaniem przez małych uczestników certyfikatu uczestnictwa w projekcie, schowaniem go w butelce i zakopaniem pod drzewkiem- „pamiątką” z wycieczki do Szkółki Leśnej „Zabuże”.

Alicja Zienkiewicz- Zielińska

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z realizacji i podsumowania projektu