Zespół Pieśni i Tańca "Pasieka"
Zespół Pieśni i Tańca Pasieka powstał w lutym 1992 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Platerowie. W roku 2007 odchodził 15 lecie istnienia, w związku z okrągłym jubileuszem został wydany folder poświęcony zespołowi. Do zespołu należą ludzie różnych profesji i w różnym wieku – mieszkańcy Platerowa i okolicznych miejscowości.
Repertuar taneczny i śpiewaczy odwołuje się do tradycji podlaskich i mazowieckich oraz dorobku Tadeusza Banasia, który w latach siedemdziesiątych prowadził zespół ludowy w gminie Platerów.
Przez 19 lat, spotykając się wieczorami, po pracy „Pasieka” dopracowała się znacznego repertuaru, składającego się z kilkudziesięciu tańców – polek, oberków, walczyków, pieśni i przyśpiewek ludowych. Koncertowała w ponad 250 miejscach, na wielu scenach, licznych przeglądach i uroczystościach, często uzyskując wyróżnienia, ważne nagrody i podziękowania. Prezentowała Mazowsze na dożynkach w Spale, dwukrotnie występowała na przeglądach folklorystycznych na Białorusi, uzyskała nagrodę podczas Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych w Sokołowie Podlaskim, dwukrotnie występowała na przeglądach folklorystycznych na Białorusi, uzyskała nagrodę podczas Międzynarodowych Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych w Sokołowie Podlaskim, dwukrotnie była laureatem nagrody w Przeglądzie Kapel Ludowych i Zespołów Folklorystycznych Mazowsza i Podlasia, dwukrotnie była laureatem nagrody na Przeglądzie Kapel Ludowych w Siemiatyczach, zajęła II miejsce na Przeglądzie Zespołów Ludowych Mazowsza w Sterdyni.
Za swoją pracę i dorobek artystyczny zyskała podziękowania m.in. od Marszałka Województwa Mazowieckiego, Starosty Łosic, Siemiatycz, Sokołowa Podlaskiego oraz Białej Podlaskiej. Jest posiadaczem nagrody „Zasłużony dla Ziemi Łosickiej”.
Działalność i koncerty PASIEKI są natchnieniem dla artystów, tematem wielu publikacji prasowych, nagrań telewizyjnych i radiowych (WOT, Telewizja Białystok, Telewizja Białoruś, Radio dla Ciebie, TVP3) oraz prac magisterskich.
Od powstania przez zespół przewinęło się 20 osób. Dziś tworzą go:
Kapela: Zbigniew Gąbka – akordeon, Krzysztof Pasierowski – bęben, Jan Pszczel – skrzypce, Władysław Matejko – klarnet, Grzegorz Szymanek – akordeon, kontrabas
Grupa tancerzy i śpiewaków: Wiesława Bronisz, Elżbieta Karpińska, Zbigniew Karpiński, Franciszek Klimaszewski, Jacek Pasierowski, Bożena Niedziółka, Renata Głuchowska, Urszula Kubić, Magdalena Gregoriew, Waldemar Pytel, Alicja Wierzchucka.
Kierownikiem artystycznym i choreografem jest Grzegorz Szymanek. PASIEKA wzrosła na stałe w kulturowy pejzaż regionu. Jest jedynym tego typu zespołem na naszym terenie, zainicjowała Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych im. Tadeusza Banasia w Platerowie. Jest ozdobą wszystkich regionalnych imprez, prowadzi także warsztaty tańca ludowego dla młodzieży polskiej i zagranicznej. Ma wiele planów i pomysłów na przyszłość.