Profilowe

 

Artystą, którego pomysłom grupa polsko-ukraińska zaufała podczas projektu „Sztuka komunikacji” (dofinansowanie z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej), był Waldemar Rudyk, o którym inny znany twórca – Maciej Sieńczyk w „Dwutygodniku” tak napisał:

Pewien nasz przyjaciel pokazał zdjęcie krokodyla, którego własnoręcznie uplótł z łoziny, podkreślając, że ów krokodyl w sposób naturalny wiąże się z Krakowem. Wszyscy przyjęli to jako rzecz oczywistą, więc nie śmiałem pytać o szczegóły. Waldek, bo tak miał na imię, natychmiast spostrzegł moją konfuzję i bez żadnej protekcji, czy wyśmiewania objaśnił mi to w sposób następujący. Otóż dwieście lat temu do Krakowa przybył z Włoch pewien treser zwierząt, który w swojej licznej menażerii miał oswojonego krokodyla. Na jego polecenie krokodyl żonglował piłkami oraz w czepku i krynolinach jeździł po zamkowym dziedzińcu karetą zaprzężoną w dwa gniade konie. Pewnego dnia zwierzę wraz z karetą znikło. Treser i policja na próżno poszukiwali krokodyla, przy czym ich gorliwość była w pełni usprawiedliwiona charakterem tych niebezpiecznych zwierząt. Ostatecznie wszystkie wysiłki pozostały bezowocne. Tylko mały pastuch, którego słów nikt nie przyjął na wiarę, opowiadał, że na polnej drodze potrąciła go mknąca w tumanie kurzu kareta, na zydlu woźnicy siedział krokodyl i z całych sił okładał batem oszalałe gniadosze, po czym ów dziwny zaprzęg zniknął za jednym ze wzniesień.

Urodził się  w 1960r. w Szczekocinach. Studia odbył w  Instytucie Wychowania Plastycznego Filii UŚ w Cieszynie. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1985r. w pracowni Zenona Moskwy. Jest dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku.

Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, obiektami, książką artystyczną, instalacjami i działaniami w przestrzeniach publicznych, o czym mogli się przekonać uczestnicy wspomnianego projektu „Sztuka komunikacji”.

 Jest autorem dwudziestu trzech wystaw indywidualnych. Uczestniczył w ponad dwustu wystawach zbiorowych, akcjach i działaniach artystycznych w kraju i za granicą.

Był uczestnikiem Land Art Festiwalu: „Wiersze przydrożne”, 2017r. oraz pleneru w Platerowie, gdzie poznał i polubił autorkę projektu, prezesa Nadbużańskiego Stowarzyszenia Oświatowo - Ekologicznego „Mężenin”, Marię Daszko, która po przyjrzeniu się artyście przy pracy oraz pracom artysty, zdecydowała o zaproszeniu go do udziału w akcjach Street Art we Lwowie.   

 

Waldemar Rudyk zdobył szereg nagród  i wyróżnień:

1991r.  - wystawa rysunku satyrycznego - Galeria Domu Kultury w Gostyniu – wyróżnienie.  

1998r. -   XIV Ogólnopolska Wystawa Twórczości Pedagogów Plastyki, Rzeszów – wyróżnienie.

2000r. -   „Letni Salon Sztuki”, wystawa twórczości artystów Podbeskidzia w Bielsku-Białej – nagroda.  
2001r. -   I Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej – „Trójmiasto 2001” - nagroda.
2004r. -   III Międzynarodowe Biennale Miniatury, „Częstochowa 2004” – wyróżnienie.   Prezentacja Środowiska Plastycznego Regionu Bielskiego – nagroda. Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, „Dobry Duch MDSM”.

 2007r. -  VII Biennale Małych Form Malarskich, galeria Wozownia w Toruniu – wyróżnienie.

2010r. -  Nagroda Starosty Oświęcimskiego za osiągnięcia artystyczne.
          IX Salon Wielkopolski 2010, Muzeum Ziemi Czarnkowskiej w Czarnkowie – nagroda.

2011r. -   III Międzynarodowe Biennale Obrazu „Qadro – Art 2011, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – II nagroda.               
2017r. -   I Przegląd Sztuki Współczesnej Nowa Awangarda, galeria Szyb Wilson w Katowicach   - nagroda specjalna,

Od lat uczestniczy w  działaniach  plastycznych skierowanych do dzieci i młodzieży, m.in. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Etnicznej i Eksperymentalnej w Nowym Sączu, warsztatów interdyscyplinarnych w Boguszy oraz warsztatów artystycznych dla młodzieży niesłyszącej w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, w realizacji projektów Klubu Ekologicznego Gaja z dziećmi z Niepublicznego Przedszkola „Iskierka” w Krakowie oraz z młodzieżą z Zespołu Szkół Integracyjnych w Wałbrzychu.

Teraz do swego dossier może włączyć Street Art z młodzieżą z Platerowa i Małej Biłozierki na Ukrainie.

 

źródła:

http://www.dwutygodnik.com/artykul/7301-moj-kacik-w-platerowie.html

http://moksir.chelmek.pl

 

zdjęcia:

Daniel Ludwiczuk

 

A.Z.Z.

 

Projekt otrzymał dofinansowanie z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej.

 

„Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji nie odpowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.”